Penguin Club Board of Trustees

2020-21 Officers

Office Name
President Dr. Daryl Mincey
First Vice President Rick Fryda
Second Vice President Ted Schmidt
Treasurer James Culcasi
Auditor James Dascenzo, HBK
Executive Director Ron Strollo
Associate Executive Director Jim Morrison
Assistant Director David Hinkle
Immediate Past President Thom Hura

 

Trustees

Term Expires 2021 Term Expires 2022 Term Expires 2023
Pat Burgan Dave Collins Bob Frederick
Rich Denamen Atty. J.P. Daliman Guenther Hladiuk
Frank Frattaroli Ryan Hively Janice Jasinski
Jonah Karzmer Dominic C. Marchionda John Moliterno
Dr. Michael Miladore, MD Paul McFadden Angelo Pezzuolo
Ed Mulgrew Chris Sammartino George Roman
Ginny Neville Reid Schmutz Derek Knepper
Gwen Smith-Darnell Paul Williams Jeffrey Solomon

 

Term Expires 2024 Term Expires 2025
Trent Cailor Sam Eddy
Mark Wenick Joe Fanto
Bob Hendricks Paul A Lyden, Jr.
Dave Deibel Joyce Pogany
Billie Lyda Vince Taddeo
Scott Schulick James Tavolario
Dan Suchora Sterling Williams
Ed Reese  

 

Past Presidents

Name Year
Thom Hura 2017-18/2018-19
Scott Schulick 2015-16/2016-17
Ray Briya 2013-14/2014-15
Guenther Hladiuk 2011-12/2012-13
Walter "Buzz" Pishkur 2009-10/2010-11
Bob Hendricks 2007-08/2008-09
Gwen Smith-Darnell 2005-06/2006-07
David Collins 2003-04/2004-05
Paul Lyden 2001-02/2002-03
C. Reid Schmutz 1999-00/2000-01
J.P. Daliman 1997-98
Dr. Dianne Miladore 1996-97
Jim Greene 1995-96
Edward Reese 1994-95
Victor Buck 1993-94
C.J. "Butch" Paluga 1992-93
Arnold Collins 1991-92
Dr. James Tavolario 1990-91
Val Carano 1989-90
Alice Porter 1988-89
Dave Deibel 1987-88
Martin Dorris 1986-87
Don Foley 1985-86
John H. Storey 1983-84/1984-85
Dr. Michael Vuksta 1982-83
John Cerni 1981-82
Victor Pacek 1979-80/1980-81
Joseph Petrony 1978-79
Michael Fitas 1977-78
F.W. "Bill" Knecht 1975-76/1976-77
Frank Valicenti 1973-74/1974-75